Kdo je kdo - Pecháček Jiří

*05.08.1943

Jiří Pecháček

Jméno Jiřího Pecháčka zaujímá v české jezdecké historii výsadní postavení.  Na čelo soutěžní společnosti se dostal velmi rychle, když v roce 1961 reprezentoval ČSSR již jako 18letý jezdec. Reprezentačnímu týmu pak byl oporou dalších 40 let leckdy zcela oamocen.

Jeho postavení v československém a českém jezdectví bylo zcela dominantní. Ještě při CSIO 2002 v Poděbradech přispěl s VENEUR dvěma čistými koly ke druhému místu našeho týmu v Poháru národů.

V ČR je ve skokové disciplíně doposud jediným držitelem zlatého odznaku FEI. Ten získal za dosažení mety 50 absolvovaných Pohárů národů. Jejich počet se nakonec zastavil na čísle 53. Mohlo jich být mnohem víc. Bohužel Jiří Pecháček ale většinu svého sportovního života prožil za železnou oponou. V té době byly výjezdy ke startům v zahraničí i do komunismu "spřátelených" zemí komplikované. Navíc se často v celém Československu nenašli další jezdci, kteří by mohli, společně s ním k Poháru národů nastoupit. O to větší obdiv zaslouží jeho výsledky, které byly často při občasných startech v kapitalistické cizině srovnatelné s jeho tehdejšími evropskými konkurenty. Mezi ně patří nejenom účasti při ME a MS, ale ve výsledcích ční především jeho 21. místo na ME v roce 1977 ve Vídni, kdy mu postup do finále unikl doslova o kousek.

Jen díky byrokracii socialistického sportu se nemohl zúčastnit na vrcholu své výkonnosti OH v Moskvě. Na OH však nakonec přeci jen startoval a po změněně společenského systému se s GARTA zúčastnil v roce 1992 OH v Barceloně.

Jiří Pecháček po skončení své jezdecké kariéry pokračuje v trenérské práci a je již řadu let vedoucí Sportovního centra mládeže. Díky nastupující jezdecké generaci tak stále vévodí jezdecké scéně, protože medaile na národních šampionátech sbírají povětšinou jeho svěřenci.