V příštím čísle

Místo Poháru národů letos „pouze“ GCL?

S hvězdami však vstoupily do pravidel i minimálně předepsané dotace. To byl ale pro mnohé země zcela zásadní problém, který nebyly vzhledem ke své velikosti a menší popularitě jezdectví, schopné zvládnout. Dnes již není zcela zřejmé, zda to byl od FEI prvoplánový cíl. V každém případě ale došlo k výrazné redukci všech mezinárodních závodů vyšší úrovně. CSIO se tomu nevyhnula. Máme to ještě stále v živé paměti. Češi od roku 2008 pro své CSIO již pořadatele nenalezli. Od roku 2000 tak došlo k úbytku 25% evropských CSIO.

Čechům zbylo alespoň slovenské CSIO v Bratislavě, které se zdálo být ve FEI kalendáři umístěno pevně. Vloni ale i Bratislava o své tradiční CSIO přišla. Na její místo nastoupil Šamorín. Ani Slovensko ovšem redukce prestiže neminula. Novinkou současnosti je, že i druhá evropská divize získává body pouze na vybraných soutěžích. Šamorín mezi vybranými pořadateli chybí.

Letošní pravidla FEI tak sdělují, že body o postup do první evropské divize Poháru národů se budou sbírat v Linzi (4.-7. 5.), Dramen (8. – 14.5), Lisabonu (28. – 28.5), v dánském Uggerhalne (1. – 5.6.) Sopotech (8. -11.6), lucemburském Roeser (29.6 – 2. 7.) a Gijonu (30. 8. – 4.9.). Tím se ostatní evropská CSIO ocitla v podřadném postavení a není se co divit, že některé země o náročné pořadatelství (letos požadují pravidla FEI výši dotace pro CSIO3*- 4* minimálně 30 000 CHF), ztratila zájem. Slovensko sice svoje šamorínské CSIO v kalendáři FEI ještě má, ale CSIO nebude v Budapešti ani v Celje. To sice mělo být do 2. divize zařazeno, ale termín těsně před ME asi Slovince odradil a tak od pořadatelství ustoupili i oni.

A tak jak to již v životě bývá, po tučných létech přicházejí i ta hubená. Právě takový rok čeká i českou skokovou reprezentaci. V sezóně 2016 měli naši jezdci jako účastníci 1. evropské divize, možnost startovat na čtyřech z těch nejprestižnějších světových konkůrů. Nakonec se kvůli počasí konala jen tři, ale i tak to byla skvělá příležitost. Bohužel, spolu s námi skončily letos ve 2. divizi i celky Velké Británie a Belgie.

Letos tedy i "naše" druhá divize zahajuje 4. května v Linci. Jakkoliv se Rakušané snaží o vstup mezi skutečně prestižní akce, kolbiště v Linzi je známé nekvalitním povrchem. Ohlášený reprezentační plán naší reprezentace účast na tomto CSIO podmiňuje právě novým povrchem. Druhá možnost bude hned o týden později v norském Drammen. Třetí pokračování 2. divize je naplánováno za dalších čtrnáct dní v Lisabonu. Další týden pokračuje série v dánském Uggerhalne. Se startem v Norsku či v portugalské metropoli ale naši jezdci nepočítají. Zda pojedou do Dánska není jisté.

V Sopotech se bude jezdit 8. června, kde tak bude náš tým letos o body bojovat asi poprvé. CSIO Celje bylo zrušeno ale nově bylo přidáno první červencový víkend CSIO Roeser v Lucembursku. Poslední možností k zisku bodů bude španělský Gijón. Zde si náš A tým zatím nechal vrátka otevřená. Pro účastníky 2. divize není žádné omezeni v počtu startů, ale do tabulky budou započítávat jen čtyři výsledky. My u toho tedy budeme pravděpodobně pouze dvakrát. V tom případě by byl návrat mezi elitu možný jen ve zcela spekulativní rovině.

Český repretým ohlásil pro rok 2017 jako prioritu účast na ME v Göteborgu (22. – 27. srpna). Všichni jezdci, kteří vloni startovali v 1. divizi, mají kvalifikaci splněnou. Doufáme v pozvání na konkůry do švédského Falsterbo (13. – 16. července) a snad i na CSIO5* v Dublinu (9. – 13. srpna). Ta byla v sezóně 2016 pořadateli přislíbena. Ale to bude letos na důležitých evropských závodech oficiálního charakteru asi všechno.

Pro nás fanoušky českých jezdců, tak asi bude náhradou za loňské sledování elitní první divize, týmová soutěž Global Champions League. Ekonomicky nejsilnější stáj ČR, kterou vlastní Petr Kellner, připravila zakoupením týmové pozice velkou příležitosti pro Annu Kellnerovou a pravděpodobně i pro Aleše Opatrného. Pro tyto jezdce znamená účast v ligovém týmu GCT možnost pravidelných startů ve významně dotovaném seriálu. Současně s tím jistě i možnost účasti v milionářské Global Champions Tour. V barvách týmu s nečeským názvem Berlin Lions společně s našimi nastoupí ještě skvělý Holanďan Gerco Schröder, nejlepší současný Rakušan Max Khünel a šestatřicetiletá Belgičanka Cindy van der Straten.

Příznivci českých barev tak budou letos sledovat spíše GCT. Zda se pro ME sestaví kompletní tým, ukáží již nejbližší měsíce. Záviset to bude na formě a zdravotním stavu zatím stále pouze několika koní, jejichž prostřednictvím se skokoví jezdci snaží v posledních sezónách upevnit své postavení alespoň v evropské konkurenci.             Václav K. Dvořák, Cyril Neumann


< zpět

Co se nevešlo

VIP slavnost v O2 aréně
30.11.-0001

Anka Equiservis KenTaur Český skokový pohár
Pony sport Peta